Z histórie školy

 
     

Som teplo tvojho príbytku
za studených nocí,
som priateľský tieň,
keď páli letné slnko,
som krov tvojho domu,
doska tvojho stola,
som lôžko na ktorom spíš
a drevo,
z ktorého staviaš svoje lode
som násadou tvojej motyky,
som drevo tvojej kolísky
i tvojej rakvy,
som kvet dobroty a krásy!
Vypočuj moju prosbu:
                  Nenič ma!
                           Les

 

 

          V roku 1984 vzniklo Stredné odborné učilište lesnícke v Tvrdošíne, ako miestne odlúčené pracovisko SOU lesníckeho v Banskej Štiavnici na prípravu mladých, kvalifikovaných pracovníkov pre odborné obhospodarovanie lesov severného Slovenska. Škola má v súčasnosti 242 žiakov. Žiaci majú možnosť výučby v učených a študijných odboroch.
     Na potrebu vzniku učňovského zariadenia v severnom regióne Slovenska upozorňoval už aj J. Urgela v knihe Dejiny lesníckeho školstva a vedy na Slovensku (1985). Od roku 1988 sa v zmysle zriaďovacej listiny Ministerstva lesného a vodného hospodárstva SR č. 1338/120-1991 mení miestne odlúčené pracovisko na samostatné stredné odborné učilište, ktoré naďalej pokračuje v programe založenom na rozvoji učňovského školstva v danom regióne so zreteľom na zamestnanosť absolventov. S názvom Stredné odborné učilište lesnícke, škola pôsobila až do 31.augusta 2008. Od 1. septembra 2008 škola zmenila svoj názov na Stredná odborná škola Tvrdošín.
        Škola zabezpečuje výchovu a vzdelávanie žiakov v lesníckej prvovýrobe v robotníckych a vybratých technických profesiách pre oblasť severného Slovenska (región Oravy, Kysúc, Turca, Považia a Liptova) ako jediné učilište s uvedeným zameraním. Ďalej zabezpečuje rekvalifikácie občanov v oblasti lesného hospodárstvo a dodávky prác a služieb.
     Škola má výbornú polohu vzhľadom na žiacku základňu a výrobné podmienky pre odborný výcvik (blízkosť lesov, vodných plôch, závodu na výrobu lesných ťahačov, drevospracujúci   priemysel,   veľkoplošné   chránené   územia   pre  užšiu   aplikáciu environmentálnej výchovy). V súčasnosti sa na škole vyučujú tri trojročné učebné odbory (mechanizátor lesnej výroby, mechanik opravár so zameraním na lesné stroje a zariadenia a tesár) a tri študijné odbory: operátor lesnej techniky - denné štvorročné štúdium a lesné hospodárstvo a mechanizácia poľnohospodárstva, lesného hospodárstva - denné dvojročné nadstavbové štúdium.

Ciele a priority školy

     Škola pripravuje žiakov pre Žilinský, Trenčiansky a Banskobystrický kraj.  Rozvíjame zameranie školy pre environmentálnu oblasť, rozvoj vidieka a rekonštrukcie a stavby pôvodnej drevenej architektúry. V okolí sú   vhodné podmienky pre dané smerovanie (skanzen, podniky drevárskej prvovýroby a historické skúsenosti majstrov v oblasti drevených stavieb). V environmentálnej oblasti naša škola  vo februári 2005 podpísala dohodu o spolupráci s poľským partnerom Babiogorskym Parkom Narodowim Zawoja. V rámci tejto dohody  budú naši žiaci v podmienkach prísne chránenej krajinnej oblasti získavať pracovné návyky a zručnosti pri obhospodarovaní lesa prírode blízkymi metódami.
     V rámci svojej polohy škola chce nasmerovať svoje vzdelávacie aktivity aj za hranice – do Poľska, kde takéto vzdelávacie centrum v blízkom okolí chýba. Je to v súlade s regionálnym programom. Pre projekt nie sú na škole ani jazykové bariéry.
     Pre svoju blízkosť k podnikom na výrobu a opravy ťažkej lesnej techniky (špeciálne lesné ťahače, procesory, harvestory) chce škola vytvoriť centrum vzdelávania na Slovensku pre túto modernú techniku v učebnom odbore mechanik opravár pre lesné stroje a zariadenia. Žiaci sa pravidelne zúčastňujú montáže a renovácie strojov v uvedenom podniku v rámci odborného výcviku.
     V rámci tejto aktivity bola dohodnutá spolupráca s SOU lesníckym v Svobode nad Úpov v ČR. V rámci tejto aktivity sú každý rok realizované stáže našich žiakov.
    Vzhľadom na blízkosť veľkoplošných chránených území (TANAP, CHKO Horná Orava) a množstvo projektov, ktoré škola zrealizovala   pre uvedené organizácie a skúsenosti s praktickou ochranou prírody, chce škola vytvoriť v spolupráci s metodickým centrom projekt ďalšieho vzdelávania v oblasti environmentálnej výchovy pre pedagógov v rámci cyklického vzdelávania.

 

 

Lesnícka hymna            

Tak ako švárna dievčina s červenýma licama,
je naša stará horáreň, čo stojí pod horama.
K nej sa slnko nemračí, nemračí,
tam veselo žijú si zelenáči.
Spev a radosť ozýva sa po horách dolinami.

Celý deň len lesom blúdia a službu si konajú,
zelená krv v žilách im prúdi radi sa zabávajú.
V krčmičke sa schádzajú, schádzajú,
na starosti pri vínečku zabúdajú,
flintu, fajku, ferbľu, fľašku, frajerky ovládajú  

Veselo sa dievča tvári srdce jej bije zvoľna,
keď sa pred ňou v diaľke zjaví lesnícka uniforma.
Srdce sa jej otvára, otvára, šťastná sa cíti v náručí horára,
lež ta láska nie je stála čo kvitne pod horama.

 

 

Späť na "Úvod"

aktualizácia 31. 10. 2008